Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητών-Πρόγραμμα Διώνη

Αγαπητοί γονείς,
σχετικά με το Ατομικό Δελτίο Υγείας των μαθητών (Α.Δ.Υ.Μ) -για την επόμενη σχολική χρονιά- σας ενημερώνουμε ότι, στο  πλαίσιο του προγράμματος “Πρόληψη και Προαγωγή Υγείας Παιδιών και Εφήβων- Διώνη” έχετε τη δυνατότητα να επισκεφτείτε το Κέντρο Υγείας Ν. Κόσμου, προκειμένου να εξεταστεί το παιδί σας δωρεάν και να λάβει το Α.Δ.Υ.Μ., που είναι υποχρεωτικό για όλα τα παιδιά της Α΄ και Δ΄ Δημοτικού, καθώς και για τα παιδιά της Α΄ Γυμνασίου και ισχύει για τρία χρόνια.
Προϋπόθεση είναι να ενημερώσετε γραπτώς (με email) το σχολείο που θα φοιτήσει το παιδί σας την επόμενη σχολική χρονιά και ακολούθως το σχολείο θα κλείσει το ραντεβού (θα είναι μία συγκεκριμένη μέρα για όλα τα παιδιά, και η εξέταση των παιδιών-που θα συνοδεύονται από τον/τη γονέα τους- θα γίνει στο Κ. Υγείας Ν. Κόσμου). Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε να κλείσουμε εμείς το ραντεβού σας (Α΄και Δ΄τάξη 2024-2025), παρακαλούμε να μας ενημερώσετε ως την Τετάρτη 10 Απριλίου.

Εναλλακτικά, μπορείτε να κλείσετε μόνοι/ες το ραντεβού σας(πρωινό, ή απογευματινό) στο Κ. Υγείας Ν. Κόσμου, μέσω του ΗΔΙΚΑ(ηλεκτρονικά), ή του  14900 (τηλεφωνικώς) και μπορείτε να επιλέξετε ημερομηνία από αυτές που θα σας προτείνουν. Τα ραντεβού αυτά είναι επίσης δωρεάν. Εάν κάποιος επιθυμεί, μπορεί ασφαλώς να απευθυνθεί και ιδιωτικά σε οποιονδήποτε/οποιαδήποτε παιδίατρο.

Τα Α.Δ.Υ.Μ. θα πρέπει να προσκομισθούν στο Σχολείο μας, το αργότερο, ως τις 15 Ιουνίου. Τα παιδιά της Στ΄ τάξης θα πρέπει να επικοινωνήσουν με το γυμνάσιο υποδοχής (όταν ενημερωθούν σε ποιο γυμνάσιο θα φοιτήσουν).

Δείτε παρακάτω τα σχετικά έγγραφα και το έντυπο Α.Δ.Υ.Μ.

Α.Δ.Υ.Μ

ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΟΜΑΔΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΣΤΑ Κ. ΥΓΕΙΑΣ1303 Υ.Υ.

– ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ & ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ Υ.Υ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ & ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ (1)